Ortak

Cem Yalçınkaya 28 yıllık finans kariyerinde Portföy Yönetimi ve Yatırım Bankacılığı alanında üst düzey yönetici görevlerinde bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olmuştur.

1993-96 yılları arasında Ata Menkul Kıymetler A.Ş. ile başlayan kariyeri, 1996-2006 yıları arasında 10 yıl hizmet sunduğu Doğuş Grubu şirketlerinden Garanti Yatırım Bankası; Garanti Portföy Yönetimi A.Ş. Fon Yönetimi, Pazarlama, Satış, Araştırma ve Risk Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevleri ile devam etmiştir.

2006 yılında AK Portföy Yönetimi Genel Müdürü olarak Sabancı grubuna transfer olmuş. AK Yatırım Yönetim Kurulu (YK) üyeliği ve AK Yatırım Ortaklığı Y.K. Başkan Vekilliği görevlerini de 5 sene boyunca sürdürmüştür. Bu görevleri esnasında;

  • Türkiye’nin ilk Portföy Yönetimi Şirketi, (1997)
  • Türkiye’nin İlk Özel Portföy Yönetimi Hizmeti, (2002)
  • Türkiye’nin ilk Altın fonu, (2006)
  • Türkiye’nin ilk Ana Para korumalı Fonu, (2006)
  • Türkiye’nin ilk BRIC yabancı ülkeler menkul kıymetler fonu (Templeton ile ortak yönetim)

gibi yeniliklere ekibi ile imza atmıştır.

2011 Mart ayında ortak olduğu bağmsız portföy yönetim şirketini kurmuştur. Şu anda yine kurucu ortağı olduğu Perform Portföy Yönetimi şirketinde yönetici ortak olarak çalışma hayatına devam etmektedir. Mentoro Platformu’nun Danışman İş Ortaklarındandır.